Strona główna 3D TECHNOLOGIE 3D TECHNOLOGIE Konwersja Konwersja

Konwersja

Konwersja to transformacja obrazu płaskiego na postać trójwymiarową. W przypadku fotografii to metoda dosyć znana i często wykorzystywana, w szczególności do prezentowania zdjęć i grafik archiwalnych. Ubiegłoroczna, grudniowa wystawa w Warszawskim Fotoplastykonie zdjęć stanu wojennego Chrisa Niedenthala jest tego najlepszym przykładem.
W Polsce jedną z renomowanych fim z ogromnymi tradycjami, specjalizującą się w konwersji jest 3dfoto.  Poniżej przykładowa konwersja ilustracji książki,wykonana przez studio 3dfoto w technice SBS, (stereogram równoległy).

Obok konwersji zdjęć istnieją technologie i urządzenia do automatycznej konwersji filmów - konwertery 2D/3D. Techniki video-konwersji bazują na iluzji optycznej znanej jako efekt Pulfricha, wykorzystującej pewną właściwość percepcji mózgu człowieka - opóźnienie sygnału między obrazem przysłoniętym dla jednego oka a obrazem jaśniejszym.
Czytaj więcej ...
Dla oglądania takich obrazów niezbędne jest stosowanie specjalnych okularów.
Dla obrazów elektronicznych efekt ten uzyskuje sie za pośrednictwem odpowiednich algorytmów i filtrów opóźniających sygnał video podawany na monitor, w stosunku do części sygnału przekazywanego na okulary, wykorzystując zjawisko nieznacznego przesunięcia luminancji transmitowanego w fazie obrazu. Przed założeniem okularów na ekranie monitora obserwujemy jedynie „rodzaj szumu luminancji”, który znika po założeniu okularów. Okulary zbudowane są z dwóch mini monitorów TFT które naprzemiennie dla prawewgo i lewego oka podają sygnał luminancji zsynchronizowany z emiterem za pośrednictwem toru podczerwieni ...
Czytaj więcej ... 

 
Realizacja: