Strona główna AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI Format Blu-ray Disc 3D Format Blu-ray Disc 3D

FORMAT 3D DLA DYSKU Blu-Ray ZATWIERDZONY !

Stowarzyszenie  Blu-ray Disc Association (BDA) ogłosiło  ukończenie prac nad specyfikacją dla materiałów 3D na dyskach Blu-ray, które od przyszłego roku mają się pojawić w sklepach.

Specyfikacja jest następująca: stereoskopowe obrazy w pełnej rozdzielczości 1080p (pełny obraz o rozdzielczości 1920×1080 punktów) będą kodowane w tzw. formacie Multiview Video Coding (MPEG4 MVC). Format ten stanowi rozszerzenie zdefiniowanej już w specyfikacji dla dysków Blu-ray z materiałami 2D metody kompresji wideo MPEG-4 AVC alias H.264.

Według informacji BDA za pomocą MPEG-4 MVC obrazy zarówno dla lewego jak i dla prawego oka można kodować z typowym narzutem (overhead) na poziomie zaledwie 50 procent w porównaniu do wersji 2D. W związku z tym zapisanie kompletnego filmu fabularnego na dysku Blu-ray, który może pomieścić do 50 GB danych, nie stanowi problemu. Dodatkowo w specyfikacji stwierdzono, że przyszłe odtwarzacze 3D muszą wyświetlać w 3D elementy menu i napisy. W ubiegłych dniach producenci chipów Broadcom i Silicon Image zapowiedzieli procesory, które będą w stanie dekodować filmy wideo w formacie MPEG-4 MVC.

Rozszerzenie MVC zostało praktycznie zignorowane przez producentów zwykłych odtwarzaczy Blu-ray bez funkcji odtwarzania w 3D. Zamiast tego urządzenia te odtwarzają jedynie wersję 2D materiału wideo, która najwyraźniej stanowi swego rodzaju podstawę do wygenerowania obrazu trójwymiarowego. Podobnie funkcjonuje kodowanie w ścieżkach dźwiękowych DTS-HD, które składają się z części głównej i rozszerzenia. Oczywiście odtwarzacze obsługujące 3D nie stracą możliwości odtwarzania zwykłych płyt Blu-ray i DVD.

W oficjalnym komunikacie BDA można także dowiedzieć się, że specyfikacja została tak przygotowana, aby również konsole Sony Playstation 3 mogły w przyszłości odtwarzać dyski Blu-ray z materiałami w 3D
 
Realizacja: